Potrivit unui proiect de lege depus la Senat, mașinile care au volanul pe partea dreaptă ar putea fi interzise în România. Motivul principal este numărul mare de accidente în care au fost implicate aceste autovehicule, depășind 10% din numărul accidentelor rutiere, potrivit Adevărul.ro.
De asemenea, în document se menționează că „în ceea ce priveşte accidentele în care au fost implicate maşini cu volanul pe dreapta, majoritatea au fost produse de conducătorii acestor autovehicule. Statistica este înfiorătoare: în 2018 – 102 accidente rutiere grave, soldate cu decesul a 28 de persoane şi 106 rănite grav, în 2019 – 90 de accidente rutiere grave, soldate cu decesul a 35 de persoane şi 88 rănite grav”, notează sursa citată.
De asemenea, în ultimii ani a existat un trend crescător al procurării mașinilor cu volanul pe partea dreaptă. Potrivit unei analize ale Registrului Auto Român în România au fost aduse peste 29.000 de maşini cu volanul pe dreapta în anul 2018 şi mai mult de 20.000 maşini în anul 2019. Din cauza Brexit 2019 a fost şi ultimul an în care s-au putut face astfel de achiziții de către persoanele fizice.
Cei care nu vor respecta regulile menționate vor avea multe de pătimit, conform legislației. Astfel, amenzile se ridică până la 870 și 1.160 lei, iar polițistul rutier va ridica de la şase până la opt puncte. De asemenea, autoritățile ar putea reţine certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia, documente care vor fi restituite de către poliţia rutieră la prezentarea dovezii eliberate de Registrul Auto Român din care rezultă mutarea postului de conducere al autovehiculului pe partea stângă, scrie Adevărul.ro.














