O amplă acțiune de control desfășurată de Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița a scos la iveală o realitate alarmantă din spatele serviciilor de transport comandate prin platforme digitale (ride-sharing). În doar trei săptămâni, inspectorii ITM au identificat peste 160 de persoane care munceau fără forme legale, iar amenzile aplicate au depășit 6,9 milioane de lei.
Astfel, Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița a desfășurat, în perioada 2 – 22 iunie 2026, Campania Națională pentru identificarea și combaterea muncii nedeclarate la angajatorii care desfășoară activitate prin intermediul platformelor digitale, în domeniile „Transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer, pe bază de comandă” (cod CAEN 4933), „Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet” (cod CAEN 4791) și „Activități poștale și de curierat” (cod CAEN 5320).
Acțiunea a fost inițiată de Inspecția Muncii în contextul necesității intensificării
controalelor în domenii considerate cu risc ridicat de eludare a legislației muncii, unde
lucrătorii pot fi expuși fenomenului muncii nedeclarate și, implicit, pierderii unor drepturi
esențiale, precum accesul la sistemul public de sănătate, pensie, indemnizație de șomaj și
alte forme de protecție socială.
Campania a urmărit verificarea modului în care angajatorii respectă obligațiile legale
privind încheierea și transmiterea contractelor individuale de muncă, evidența timpului de
lucru, acordarea repausului legal și plata drepturilor salariale, precum și verificarea
modului în care au fost duse la îndeplinire măsurile dispuse la controalele anterioare.

În cadrul acțiunilor de control, inspectorii de muncă dâmbovițeni au verificat 44 de
angajatori și au identificat peste 160 de persoane care prestau activitate fără forme
legale, toate în domeniul transportului alternativ de persoane, prin intermediul
platformelor digitale. Ca urmare, au fost aplicate sancțiuni contravenționale în valoare
totală de peste 6.920.000 de lei. De asemenea, în cadrul campaniei a fost aplicată o
amendă în valoare de 140.000 de lei unui angajator la care prestau activitate șapte
persoane care aveau contractul individual de muncă suspendat.
Totodată, inspectorii de muncă au dispus 42 de măsuri obligatorii pentru intrarea în
legalitate, pentru neconformități ca lipsa contractelor individuale de muncă la sediul sau
punctele de lucru ale angajatorilor, sau neîntocmirea evidenței timpului de muncă.
Rezultatele controalelor confirmă faptul că, în pofida numeroaselor acțiuni de verificare
desfășurate de ITM Dâmbovița în ultimii ani și a sancțiunilor aplicate, o mare parte a
operatorilor din domeniul transportului alternativ continuă să ignore obligațiile prevăzute
de legislația muncii și să utilizeze forță de muncă fără forme legale.
În cazul transportului alternativ, OUG nr. 49/2019 stabilește în mod expres că activitatea
conducătorilor auto se desfășoară în calitate de angajați ai operatorilor de transport
alternativ.
Conducerea ITM Dâmbovița avertizează că fenomenul muncii nedeclarate rămâne o prioritate pe agenda controalelor și anunță că verificările vor continua în perioada următoare.
„Munca nedeclarată nu reprezintă doar o încălcare a legii, ci și o formă de vulnerabilizare
a lucrătorilor, care sunt lipsiți de protecția și drepturile pe care le oferă un contract
individual de muncă. Rezultatele acestei campanii demonstrează că fenomenul continuă
să fie prezent în domeniul transportului alternativ, motiv pentru care acțiunile de control
vor continua și în perioada următoare. Fac apel la operatorii economici să respecte
prevederile legale și să înțeleagă că dezvoltarea unei afaceri nu poate fi construită prin
ignorarea drepturilor celor care muncesc”, a transmis Marius Lixandru, inspectorul șef al Inspectoratului Teritorial de Muncă.














