După ploi, vine canicula în Dâmbovița! Începând de joi, 25 iunie, temperaturile vor urca până la 35 de grade

Publicitate

După o atenționare de ploi torențiale, vijelii și grindină, începând de joi, 25 iunie, urmează o perioadă de caniculă la nivelul județului Dâmbovița.

Pentru ziua de astăzi, meteorologii au emis o alertă Cod galben de vreme rea pentru județul nostru. Avertizarea va fi valabilă în intervalul orar 12.00 – 21.00. Fenomene vizate: Instabilitate atmosferică, averse însemnate cantitativ

Astfel, în județul Dâmbovița, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1…4 cm).

În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi local de 15…25 l/mp și pe arii restrânse vor depăși 40…50 l/mp.

În schimb, mâine, 25 iunie, Dâmbovița se va afla sub o atenționare Cod galben de caniculă. Fenomenele vizate vor fi temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat

În județul Dâmbovița, se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade.

Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!