Reguli stricte pentru angajații care refuză să se testeze sau să se vaccineze: Amenzi până la 50.000 lei sau desfacerea contractului de muncă

Publicitate

Legea certificatului verde a stârnit reacții diverse în Parlament, fiind vorba despre dezbateri pe opinii diferite, Partidul Național Liberal fiind cel care pare că nu este pe aceeași lungime de undă cu restul claselor politice. Ca urmare a dezbaterilor din ultima perioadă s-a stabilit ca angajații nevaccinați anti-Covid , fie de la stat, fie de la privat, vor primi teste rapide gratuite timp de o lună și jumătate. După această perioadă de timp, își vor plăti singuri testarea, în cazul în care nu vor să se vaccineze, scrie Alba24.ro.

Referitor la situația expusă mai sus, PNL s-a opus, fiind de părere că angajații trebuie să-și plătească singuri testele, însă celelalte partide politice nu au fost de acord.

Referitor la sancțiunile care vor fi aplicate în cazul în care legea nu va fi respectată, s-a ajuns o sumă de 50.000 lei, amendă care ar putea fi aplicată persoanelor care refuză să se testeze sau să se vaccineze. De asemenea, dacă angajatul refuză să se supună, angajatorul poate cere suspendarea lor fără drept de plată pentru 30 de zile, atât la privat cât și la stat, scrie Alba24.ro.

După 30 de zile, dacă problema nu este remediată, se poate suspenda contractul de muncă. Totodată, Legea Certificatului Verde prevede și că angajatorii care primesc oamenii la muncă fară testare, vaccin sau trecere prin boală în ultimele șase luni să fie amendați cu până la 100.000 de lei, mai scrie sursa citată.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!