Astăzi a fost sărbătorită, și la Târgoviște, Ziua Drapelului Național, sărbătoare națională instituită prin Legea nr. 96/1998 pentru a onora tricolorul ca simbol central al independenței, suveranității și unității statului român.
Data amintește de 26 iunie 1848, zi în care Guvernul provizoriu al Revoluției din Țara Românească a instituit tricolorul ca drapel național.
Evenimentul de astăzi a fost marcat printr-un ceremonial militar și religios ce a avut loc în Piața Tricolorului din Târgoviște, organizat de Garnizoana Târgoviște, în colaborare cu Instituția Prefectului Județului Dâmbovița.
Au participat conducerea Prefecturii Dâmbovița, a Consiliului Județean Dâmbovița și a Primăriei Târgoviște, militari activi și în rezervă, reprezentanți ai partidelor politice, invitați, dar și un public numeros.

Alocuțiunile oficialităților au fost urmate de înălțarea Tricolorului pe catarg. În cadrul ceremonialului, o delegație a Arhiepiscopiei Târgoviștei a binecuvântat și sfințit Tricolorul.
A urmat momentul sărutului Drapelului național de către oficialități: primarul municipiului – Cristian Stan, președintele CJD – Corneliu Ștefan, prefectul Marius Calomfirescu, lt.col. Lucian Boboc – comandantul Garnizoanei Târgoviște, urmat de ridicarea Drapelului pe catarg care s-a făcut în timp ce se intona Imnul Național.
Manifestarea s-a încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare, formată din militari ai Garnizoanei Târgoviște, structuri ale Ministerului Apărării Naționale (MApN) și ale Ministerului Afacerilor Interne (Jandarmerie, ISU, Poliție).

În alocuțiunea sa, președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a subliniat importanța sărbătoririi unuia dintre cele mai importante simboluri naționale: „Tricolorul vorbește despre apartenență, despre locul pe care îl numim acasă, despre generațiile care au construit această țară și despre responsabilitatea de a duce mai departe moștenirea pe care ne-au lăsat-o.
Astăzi, patriotismul se exprimă prin fapte: prin respectul față de comunitate, prin munca făcută cu seriozitate, prin grijă și prin dorința de a face bine celor din jur.
Noi, dâmbovițenii, avem privilegiul de a trăi într-un județ cu un loc aparte în istoria României. Acest lucru ne obligă să fim demni și să cinstim, prin faptele noastre, valorile lăsate de înaintași.
Privind Drapelul Național, trebuie să avem și curajul de a privi realitatea așa cum este. România traversează o perioadă cu provocări, dar tocmai de aceea avem nevoie de încredere, implicare și solidaritate.
Să ne gândim la responsabilitatea pe care o avem față de viitor, față de copiii noștri. Un viitor pe care îl construim zi de zi. Să fim uniți și să mergem înainte împreună!”.

În cadrul ceremoniei, prefectul Marius Calomfirescu a avut un mesaj de respect față de Drapelul Național, subliniind importanța păstrării valorilor naționale: „Sub culorile Tricolorului ne regăsim valorile, istoria și identitatea națională. Astăzi, 26 iunie, de Ziua Drapelului Național al României, aducem un omagiu simbolului care ne unește și ne amintește de sacrificiul și idealurile celor care au contribuit la construirea statului român modern.
Dincolo de diferențele de opinii, convingeri sau generații, Tricolorul României ne aduce împreună și ne amintește de istoria, valorile și idealurile pentru care înaintașii noștri au luptat.”

Primarul municipiului Târgoviște, Cristian Stan, a transmis audienței: „Dintre toate simbolurile unei națiuni, deopotrivă semnificative, drapelul mi se pare cel care provoacă instantaneu emoția solidarității.
Steagul fluturat de un român devine automat imaginea unei chemări, a unei pasiuni împărtășite, a unei victorii. Trei culori care unesc o țară și care au puterea să facă milioane de oameni să strige pe o singură voce: România! Oameni diferiți, oameni care locuiesc unul lângă altul sau la mii de kilometri distanță, bunici, copii, bărbați, femei. Drapelul ne este veștmânt tuturor, pe care îl îmbrăcăm cu mândrie, ca într-o zi de sărbătoare.
Cum este și aceasta în care îl sărutăm și îl cinstim, privindu-l cum se ridică și se unește cu aerul! Doamne-ajută și să ne învățăm copiii să iubească tricolorul național!”.
Vă reamintim semnificația culorilor Drapelului național: Albastru reprezintă cerul și libertatea, galbenul simbolizează bogăția ogoarelor și dreptatea, iar roșul semnifică sângele înaintașilor și frăția.















