Un gest de iresponsabilitate l-a costat libertatea pe un bărbat din județul Dâmbovița. După ce a fost găsit vinovat de conducerea unui autovehicul fără permis de conducere, acesta a fost condamnat definitiv și va petrece la un am și șapte luni de închisoare.
Joi, 25 iunie, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Târgoviște au pus în executare mandatul de executare a pedepsei cu închisoarea, emis de Judecătoria Târgoviște, pe numele unui bărbat de 49 de ani, din comuna Perșinari.
După punerea în aplicare a mandatului, acesta a fost escortat și încarcerat în Penitenciarul Mărgineni, unde își va executa pedeapsa.
Conducerea unui autovehicul fără permis reprezintă o infracțiune gravă, sancționată de lege, întrucât pune în pericol atât viața șoferului, cât și siguranța celorlalți participanți la trafic. Cazul din Dâmbovița este încă un exemplu că încălcarea legislației rutiere poate avea consecințe severe, inclusiv privarea de libertate.














