Fostul lider al PNL, Ludovic Orban, a demisionat din funcția de președinte al Camerei Deputaților.
Liberalul și-a scris demisia de mână: „Consider că nu mai pot exercita funcția, nefiind președinte PNL. Motivul real este că nu mai pot fi părtaș la decizii luate de o instituție instalată cu forța. Nu pot fi părtaș la trădarea românilor, la decizii care mă forțează să încalc democrația și Constituția numai pentru interese meschine”, a declarat Ludovic Orban astăzi, după depunerea demisiei.
Politicianul și-a anunțat demisia încă de marți, 12 octombrie 2021, atunci când a declarat că este „un om de onoare care își respectă cuvântul”.
Vă reamintim că Ludovic Orban a anunțat, la finalul lunii septembrie, după congresul PNL unde președinția a fost câștigată de Florin Cîțu, că și-a depus la partid demisia de la conducerea Camerei, avertizând că, dacă în următoarele maximum 15 zile, Florin Cîțu nu o va depune la Camera Deputaților, și-o va depune personal.















