Nevaccinații ar putea avea parte de restricții drastice în Austria! Persoanele neimunizate din această țară at putea fi nevoite să respecte restricții de carantină dacă numărul cazurilor de infectare cu Covid va continua să crească. Anunțul a fost făcut de cancelarul Alexander Schallenberg, potrivit apnews.com. Astfel, în Austria s-ar putea impune un lockdown pentru persoanele nevaccinate. Cancelarul a transmis că majoritatea pacienților de la Terapie Intensivă nu sunt vaccinați anti-Covid, iar Austria ar urma să se confrunte cu pandemie a celor nevaccinați.
“Suntem pe cale să ne confruntăm cu o pandemie a celor nevaccinați. Majoritatea pacienților de la Terapie Intensivă nu sunt vaccinați împotriva Covid. Trebuie să fie clar pentru acești oameni că au o mare responsabilitate”, a precizat Alexander Schallenberg, potrivit informațiilor oferite de apnews.com.
Cancelarul a precizat că dacă numărul pacienților cu Covid de la terapie intensivă va ajunge la 500 sau la 25% din capacitea totală a secțiilor de terapie intensivă, accesul în restaurante și hoteluri va fi limitat, urmând să poată intra doar cei vaccinați sau care au trecut prin boală.
Dacă numărul pacienților de la terapie intensivă va ajunge la 600, o treime din capacitatea totală, atunci guvernul va impune restricții mult mai dure pentru cei nevaccinați, urmând ca aceștia să li se permită să iasă din locuințe doar din anumite motive.
În momentul de față, în Austria sunt 220 de pacienți la terapie intensivă.
De o bună perioadă de timp autoritățile austriece au încurajat oamenii să vaccineze, dar în ultimele luni s-a încetinit ritmul vaccinării. Aproximativ 65,4% din populație a primit o doză de vaccin. Pe de altă parte, 62.2% sunt imunizați cu schema completă.














