România trece prin cea mai neagră perioadă de la debutul pandemiei de COVID-19 și a raportat cele mai mari cifre de cazuri noi de îmbolnăvire, cel mai mare număr de decese și cel mai mare număr de persoane internate la ATI.
Astfel, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, în ultimele 24 de ore au fost înregistrate 18.863 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 273 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.
Numărul deceselor crește vertiginos de la o zi la alta, în intervalul 18.10.2021 (10:00) – 19.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 574 decese (294 bărbați și 280 femei), dintre care 13 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus. Până astăzi, 42.616 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
Din totalul de 574 de pacienți decedați, 528 erau nevaccinați și 46 vaccinați. Cei 46 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 40 și 80 de ani. 43 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități.
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.730. Dintre acestea, 1.805 sunt internate la ATI.
Din totalul pacienților internați, 486 sunt minori, 450 fiind internați în secții și 36 la ATI.
Și Dâmbovița a raportat, pentru ultimele 24 de ore, cel mai mare număr de cazuri noi, respectiv 427, rata de incidență per total județ fiind astăzi de 6,49.
72 de localități din județ sunt în scenariul roșu, Crevedia fiind în continuare pe primul loc, cu o rată de incidență de aproape 18 (17,97).
Și municipiul Târgoviște are o rată a îmbolnăvirilor în creștere, respectiv 8,71.














