5655 de cazuri noi de COVID-19, raportate în ultimele 24 de ore în România, dar trebuie ținut cont de faptul că a fost week-end.
Din acest număr de cazuri, 126 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.
Din păcate, în intervalul 26.09.2021 (10:00) – 27.09.2021 (10:00), au fost raportate de către INSP 109 decese (64 bărbați și 45 femei, iar până astăzi, 36.450 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.032. Dintre acestea, 1.218 sunt internate la ATI. Din totalul pacienților internați, 290 sunt minori, 272 fiind internați în secții și 18 la ATI – anunță Grupul de Comunicare Strategică.
Dâmbovița a ajuns la limita incidenței pentru scenariul galben (1,50), deși încă este în cel verde, iar în ultimele 24 de ore 87 de persoane au fost pozitive la testul COVID-19.
În țară, numărul județelor în scenariul roșu a ajuns la 11, cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti – 2.559 şi în judeţele Timiş – 356, Cluj – 265, Ilfov – 274, Dolj – 258, a mai informat Grupul de Comunicare Strategică.
Media națională a României este de 3,30, după cum a raportat Institutul Național de Statistică.














