Șeful DSU, Raed Arafat, a anunțat că spitalele vor suspenda toate intervențiile medicale care nu sunt grave timp de 30 de zile, pentru a face loc pacienților cu Covid-19, având în vedere faptul că numărul lor este în creștere. Cei care beneficiază în continuare de tratament sunt bolnavii oncologici, cei care fac dializă, gravidele și urgențele medicale, scrie opiniatimișoarei.ro.
”Suntem nevoiti sa emitem un ordin pe 30 de zile care prevede ca managerii unitatilor publice cu paturi sa dispuna suspendarea internarilor pentru operatii si alte tratamente care nu reprezinta urgenta”, a spus seful DSU potrivit sursei citate.














