Dacă românii din țară sunt chemați la urne, pentru turul decisiv al prezidențialelor duminică, 18 mai, românii din diaspora deja votează de joi seară, ora României 22.00, oră la care s-a deschis prima secție de votare din afara granițelor (Auckland, Noua Zeelandă).
Așadar, românii din diaspora au la dispoziție trei zile pentru a vota la al doilea tur al alegerilor prezidențiale 2025.
Peste 200.000 de oameni au votat în diaspora, astăzi, până la ora 21.00, fiind înregistrată o prezență masivă la urne și o mobilizare cum nu a fost niciodată până acum.
Potrivit Autorității Electorale Permanente, până la ora 21.00, votaseră peste 201.000 de cetățeni.
În top 5, la ora 21.00, se aflau: Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord – 30.408, Italia – cu 29.390, Germania – 29.329, Republica Moldova – 28.180, Spania – 22.895.














