Se votează masiv în diaspora! Peste 200.000 de români votaseră până la ora 21.00

Publicitate

Dacă românii din țară sunt chemați la urne, pentru turul decisiv al prezidențialelor duminică, 18 mai, românii din diaspora deja votează de joi seară, ora României 22.00, oră la care s-a deschis prima secție de votare din afara granițelor (Auckland, Noua Zeelandă).

Așadar, românii din diaspora au la dispoziție trei zile pentru a vota la al doilea tur al alegerilor prezidențiale 2025.

Peste 200.000 de oameni au votat în diaspora, astăzi, până la ora 21.00, fiind înregistrată o prezență masivă la urne și o mobilizare cum nu a fost niciodată până acum.

Potrivit Autorității Electorale Permanente, până la ora 21.00, votaseră peste 201.000 de cetățeni.

În top 5, la ora 21.00, se aflau: Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord – 30.408, Italia – cu 29.390, Germania – 29.329, Republica Moldova – 28.180, Spania – 22.895.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!