Reales primar al Bucureștiului în urma votului din luna iunie 2024, primarul general Nicuşor Dan şi-a anunţat în această seară intenţia de a candida la alegerile prezidenţiale din 2025.
„Suntem într-un moment de cumpănă, cel mai dificil moment pe care România l-a avut după Revoluţie. Românii au transmis la alegerile pe care tocmai le-am avut că nu se mai poate, că s-a minţit prea mult, că politicienii se prefac că încearcă să le rezolve problemele şi că instituţiile nu se ocupă de lucrurile de care trebuie să se ocupe. Este nevoie de schimbarea fundamentală a modului în care statul răspunde la aşteptările cetăţenilor. Această schimbare nu poate să se bazeze decât pe valori sănătoase. Vă anunţ că intenţionez să candidez la alegerile prezidenţiale din 2025”, a declarat Nicușor Dan în cadrul unei conferințe de presă susținute la Primăria Municipiului București.
Legat de faptul că, deși reales primar de șase luni, optează pentru o candidatură independentă la prezidențialele de anul viitor, Nicușor Dan a spus: „Bucureştenii nu pot trăi bine în Bucureşti, dacă România nu o duce bine”.
Nicușor Dan consideră că una dintre marile probleme ale României o reprezintă corupţia şi modul de funcţionare a instituţiilor.
„Sunt zone întregi în statul român, la toate nivelurile, care sunt capturate de grupuri de interese şi ele bineînţeles că acţionează în interesul găştii şi nu în interes public, iar instituţiile nu funcţionează, pentru că tot timpul prevalează relaţia de partid şi nu competenţa. Va fi o luptă grea între cei care apără interesul public şi cei care apără interesul de gaşcă. Nu va fi ceea ce propun unii: un concurs de cine strigă mai tare că în România e corupţie. Ştim toţi că în România e corupţie. Va fi o luptă care va implica mecanisme administrative, necesitatea de coagulare politică şi justiţie. Acestea sunt atributele esenţiale pe care trebuie să le aibă preşedintele României în România de azi”.
Anunțul făcut și pe contul său de Facebook a adunat mii de reacții contradictorii. În timp ce sute de oameni spun că îl susțin și le oferă o alternativă de votat, alții spun că înșeală așteptările bucureștenilor.














