Chindia Târgoviște și-a consolidat banca tehnică! Lucian Dobre a devenit noul antrenor secund al echipei dâmbovițene

Publicitate

Chindia Târgoviște și-a consolidat structura staff-ului tehnic pentru noul sezon și a anunțat o mutare importantă la nivelul băncii tehnice. Începând din această săptămână, reșițeanul Lucian Dobre a devenit noul antrenor secund al formației dâmbovițene, urmând să colaboreze îndeaproape cu principalul Nicu Croitoru.

Proaspăt deținător al Licenței UEFA Pro, cea mai înaltă certificare pe care o poate obține un antrenor profesionist, Lucian Dobre vine la Târgoviște cu un bagaj important de experiență atât ca jucător, cât și ca tehnician.

Lucian Dobre nu este la prima colaborare cu Nicolae Croitoru. Cei doi au lucrat împreună și la Poli Timișoara, în sezonul 2021-2022, unde actualul secund al Chindiei a fost unul dintre oamenii de bază din staff-ul tehnic. De-a lungul carierei de antrenor, acesta a mai făcut parte din băncile tehnice ale echipelor CSM Reșița și Poli Timișoara.

Ca fotbalist, Lucian Dobre are un CV impresionant. A evoluat în prima ligă a României pentru cluburi importante precum Universitatea Craiova, Petrolul Ploiești, Astra și Farul Constanța. Experiența sa s-a extins și peste hotare, unde a îmbrăcat tricoul unor formații din Rusia, Ucraina și Republica Moldova.

Conducerea clubului dâmbovițean consideră că venirea lui Lucian Dobre reprezintă un plus important pentru proiectul sportiv al echipei și pentru obiectivele stabilite pentru sezonul 2026-2027.

„Bine ai venit, Lucian Dobre! Staff-ul tehnic al Chindiei se întărește prin cooptarea lui Lucian Dobre în echipa coordonată de Nicolae Croitoru. Lucian Dobre este deținător al licenței UEFA PRO, cea mai importantă dintre certificările pe care le poate obține un antrenor profesionist. Îi dorim mult succes la Târgoviște!”, a transmis clubul târgoviștean.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!