Valul de căldură accentuată începe să pună stăpânire și pe județul Dâmbovița! Pentru ziua de vineri, 26 iunie, meteorologii au emis o avertizare Cod galben de caniculă. Atenționarea va fi valabilă între orele 12.00 – 21.00. În acest interval orar sunt vizate val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic.
Astfel, în județul nostru valul de căldură se va menține, iar temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 30 și 34 de grade. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală ITU va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și pe alocuri în cele de deal.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Dâmbovița avertizează populația să ia măsuri de protecție în zilele de caniculă
-Fiți precauți și luați măsuri pentru a vă proteja sănătatea;
-Consumați apă în mod regulat, chiar dacă nu simțiți sete;
-Evitați deplasările și expunerea directă la soare în orele cele mai călduroase ale zilei;
-Purtați haine lejere, deschise la culoare;
-Rămâneți, pe cât posibil, în spații răcoroase sau umbrite;
-Evitați efortul fizic intens în aer liber;
-Verificați starea copiilor, vârstnicilor și a persoanelor vulnerabile din familie sau vecinătate;
-Nu lăsați niciodată copiii sau animalele de companie singure în autoturism, nici măcar pentru câteva minute, deoarece temperatura din interior poate crește rapid la valori periculoase, chiar și cu geamul întredeschis.














