O șoferiță și două pasagere au fost transportate de urgență la spital, miercuri, după ce au fost rănite într-un accident teribil. Mașina în care se aflau acestea a fost spulberată de un TIR, pe Drumul Expres 12 Craiova-Pitești, pe raza comunei Lunca Corbului, județul Argeș. În urma impactului violent autoturismul a fost proiectat în glisiera de pe marginea drumului.
La volanul autocamionului se afla un bărbat, de 38 de ani, din județul Vrancea. În schimb, autoturismul era condus de o femeie, de 76 de ani, din Ploiești. Din informațiile de la fața locului, mașina era oprită neregulamentar, pe banda 1 a drumului expres.
„În urma verificărilor făcute de polițiști a rezultat că un bărbat de 38 de ani, din județul Vrancea, care conducea un ansamblu rutier format din cap tractor și semiremorcă (TIR), ce se deplasa din direcția Slatina spre Pitești, în împrejurări care vor fi stabilite prin cercetări, posibil pe fondul altor preocupări, a intrat în coliziune cu un autoturism, condus de o femeie de 76 de ani, din Ploiești, județul Prahova, care oprise neregulamentar, pe banda 1, în aceeași direcție de deplasare.
O femeie de 76 de ani, precum și celelalte două pasagere din același autoturism, respectiv o femeie de 64 de ani și o femeie de 73 de ani au suferit leziuni în urma impactului.
Șoferii au fost testați cu aparatul etilotest, rezultând că nu au consumat alcool”, a transmis IPJ Argeș.
Polițiștii rutieri continuă verificările, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care evenimentul rutier a avut loc.














