A murit Gabriel Cotabiță. Celebrul cântăreț s-a stins din viață la vârsta de 69 de ani

Publicitate

Doliu în lumea muzicală din Romania. Legendarul artist Gabriel Cotabiță s-a stins din viață, după ce a suferit un puternic accident vascular cerebral. Cântărețul a încetat din viață la 69 de ani.

Artistul ar fi fost internat la spitalul Universitar şi s-ar fi aflat în comă, potrivit Observatornews.ro.

,,Ai plecat, Gabi, și ai lăsat muzica pop românească fără una dintre cele mai mari și mai personale voci! Am fost nu doar colaboratori ci și prieteni din tinerețe! Am lansat împreună piese care au bucurat generații de ascultători (“Noapte albastră”, “Te rog, domnișoară, nu pleca”, “Și va mai trece-o noapte”, “Viața e un cazino”, “Să nu ne spunem adio”, “Poate că da, poate că nu” etc)! Am lansat împreună cu Joey de Alvaré primul CD din Romania! Am făcut lucruri frumoase împreună, lucruri care nu se pot uita! Am împărțit multe momente ale vieții și carierei noastre împreună!…Te vom păstra mereu în inimile noastre! Dumnezeu să te odihnească în pace și lumină!”, a scris Ionel Tudor pe Facebook, după dispariția îndrăgitului artist.

Gabriel Cotabiță a fost un cunoscut cântăreț și compozitor român, cu o carieră de succes în muzica pop și rock din România. S-a născut pe 1 februarie 1955, în București, și a devenit celebru în anii ’80 și ’90, devenind, de-a lungul timpului, unul dintre cei mai iubiți artiști din țară.

 

 

 

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!