Trei bărbați din județul Dâmbovița s-au ales cu dosare penale după ce s-au urcat la volan deși erau sub influența băuturilor alcoolice. Potrivit unui cumunicat IPJ Dâmbovița, după testarea cu aparatul etilotest, aceștia au prezentat alcoolemii cu valori cuprinse între 0,63 și 0,88 mg/l alcool pur în aerul expirat.
“În perioada 5-6 octombrie a.c., polițiștii de la rutieră au întocmit dosare penale pe numele a trei bărbați pe care i-au depistat în timp ce conduceau autoturisme, deși se aflu sub influența băuturilor alcoolice. În urma testării cu aparatul etilotest, aceștia au prezentat alcoolemii cu valori cuprinse între 0,63 și 0,88 mg/l alcool pur în aerul expirat. Bărbații au fost conduși la spital pentru prelevarea de probe biologice în stabilirea cu exactitate a îmbibației alcoolice”.














