Un tânăr de 32 de ani, din Mogoșani, a fost depistat de polițiști în timp ce conducea un autoturism sub influența substanțelor psihoactive. Bărbatul a fost tras pe dreapta marți, 23 iunie, pe o stradă din Găești.
În urma testării șoferului cu aparatul din dotare, au reieșit indicii cu privire la posibila prezență a substanțelor psihoactive. Ulterior, acesta a fost condus la o unitate medicală pentru prelevarea de mostre biologice, iar din buletinele de analiză toxicologică a rezultat prezența în organism a unor substanțe psihoactive, fiind dispuse măsurile prevăzute de lege.
„La data de 26 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Găești au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
Precizăm faptul că, la data de 23 iunie a.c., în jurul orei 16:40, polițiștii au oprit pentru control pe strada Nicolae Poplaca, din orașul Găești, un autoturism condus de un bărbat, de 32 de ani, din comuna Mogoșani”, a precizat IPJ Dâmbovița.














