Guvernul a introdus salariului minim european în România, în concordanță cu directiva europeană și după consultări cu partenerii sociali.
„De fapt, urmărim protejarea puterii de cumpărare, un câștig salarial mediu brut cât mai apropiat de 50% din salariul mediu net pe economie și raportarea la productivitatea muncii.
Reamintesc că, din 1 iulie, majorăm salariul minim de la 3.300 lei la 3.700 de lei și vor beneficia circa 1,8 milioane de angajați”, a declarat premierul Marcel Ciolacu.
Astfel, salariul minim va fi stabilit pe baza unor indicatori, nemaifiind la cheremul politicienilor.
Noul salariu minim se va raporta la jumătate din salariul mediu și va fi influențat de inflație și de productivitatea muncii.
Potrivit studiilor citate de presa centrală, acum salariul minim este mai puțin de jumătate din cel mediu și nu asigură nici pe departe un trai decent.
România se află pe ultimele locuri în topurile europene, atât în ceea ce privește salariile minime, cât şi la salariile medii. Câştigurile românilor diferă în funcţie de natura meseriei, anii de vechime ori nivelul studiilor. Totuşi, o analiză din primăvară arată că România se află pe ultimele locuri în topul european la cheltuieli cu casa, apă, ori electricitate, de exemplu.














