Intervenție cu suflet! Un cățel a fost salvat de pompieri după ce a căzut într-o fântână adâncă de 15 de metri

Publicitate

Un cățel a fost salvat de pompieri, miercuri după-amiază, după ce a căzut într-o fântână dezafectată, adâncă de 15 metri. Intervenția extrem de dificilă a fost apreciată de localnici drept un exemplu de empatie și profesionalism. Incidentul s-a consumat în localitatea Vișini, județul Călărași.

„Pompierii militari călărășeni au fost solicitaţi să intervină în această după amiază, în jurul orei 17.20, pentru salvarea unui cățel căzut într-o fântână dezafectată aflată pe raza localităţii Vișini.

Echipajul profesionist de salvatori din cadrul Detașamentului Călăraşi a ajuns rapid la fața locului, însă dată fiind adâncimea fântânii, aproximativ 15 metri, a fost necesară și folosirea autoscării mecanice pentru extragerea micului patruped din fântână.

Pompierii militari au folosit brațul autospecialei și au acționat cu echipamentele şi accesoriile din dotare pentru salvarea căţelului, pe care l-au adus la suprafață nevătămat”, a precizat ISU Călărași.

 

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!