Demisie din fruntea Autorității de Supraveghere Financiară! Dâmbovițeanul Leonardo Badea a plecat de la ASF și urmează să preia un post de viceguvernator al Băncii Naționale Române (BNR).
Potrivit unor reprezentanți ai instituției, Badea și-a depus demisia din funcția de președinte al ASF începând cu data de 11 octombroe 2019. Atribuțiile acestuia vor fi preluate de Doina Dascălu, în prezent prim-vicepreședinte al Autorității de Supraveghere Financiară.
Leo Badea fusese ales, în urma unui vot al Parlamentului, în funcția de președinte ASF, în noiembrie 2018.














