Guvernul României a aprobat normele de accesare a voucherelor de vacanță.
Astfel, după ședința Executivului de miercuri, Mihai Constantin, purtătorul de cuvânt al Guvernului, a spus că „este un mecanism foarte simplu de decontare, care a fost adus în fața Guvernului în urma negocierilor, atât cu patronatele, cât și cu reprezentanții sindicatelor, cât și cu Ministerul de Finanțe”.
Potrivit acestuia, fiecare angajat va declara pe proprie răspundere, în fața angajatorului, că își asumă să cheltuiască cei 800 de lei pe care îi va primi din partea statului român, într-o formă în care el va cofinanța cu alți 800 de lei tot ceea ce înseamnă pachetul turistic.
La finalul acestei proceduri, se va emite o factură care va putea fi verificată de către ANAF în timp real, folosind softul E-factura.
„Nu vom avea sincope din acest punct de vedere și îi sfătuiesc pe toți cei care vor să fie beneficiarii acestui program să nu se joace și să respecte legea și angajamentul pe proprie răspundere pe care şi le iau în fața angajatorului, cu respectarea tuturor prevederilor legale. Am găsit această formulă cât mai simplă, pentru a nu pune presiune nici pe angajatori, nici pe angajați, nici pe antreprenori. Ei vor putea să folosească aceste vouchere doar în unitățile turistice autorizate de Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, într-o formă în care va fi automat și monitorizată din perspectiva Ministerului de Finanțe, în programul E-factura”, a spus Mihai Constantin.
Totodată, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Bogdan Ivan a declarat: „Acești bani vor fi încărcați, în urma depunerii declarației pe proprie răspundere, pe cardurile de vacanță ale angajaților. Contribuția netă va fi de 640 lei. Va fi un impozit total la cei 800 lei în valoare de 160 lei, care va fi reținut de pe card în luna următoare de salariu. El va primi 800, va cheltui 800, iar pe card luna viitoare, îi vor fi reținuți 160 lei, aferenţi taxelor pentru cei 800 lei”.
Cu alte cuvinte, înainte de a pleca în vacanță, bugetarul beneficiar va depune depune declarația pe propria răspundere, „tocmai pentru a-i fi livrați banii pe card. Banii vor fi virați pe cardul de voucher de vacanță, imediat după ce va depune acea declarație”. Practic, beneficiarii vor cofinanța cu minimum 800 de lei un pachet turistic.
„Vor fi virați cei 800 lei din partea angajatorului pe card, după care omul va merge în vacanță, va avea o factură, va plăti 1.600 lei și atât. ANAF-ul, ca să se asigure, și va face aceste controale random în rândul mai multor beneficiari, va putea să vadă dacă, în dreptul CNP-ului lui X, care a primit cei 800 lei, a fost făcută o plată de minim 1.600 lei și apare o factură din partea unei unități de cazare autorizate de către Ministerul Turismului”, a mai spus ministrul.
Imediat ce Hotărârea de Guvern de ieri, 16 aprilie 2025, va fi publicată în Monitorul Oficial, „angajatorii vor putea deja să emită acea declarație pe proprie răspundere, vor putea să emită deciziile către toți angajații, le semnează în cel mai scurt timp. Depinde de fiecare, de procedurile de plată ale fiecărei instituții în parte. Imediat după ce semnează acea declaraţie pe proprie răspundere, conform legii, banii pot să fie încărcați a doua zi”, arată oficialul.














