Un șofer de 44 de ani a scăpat cu viață miraculos, după ce mașina în care se afla a fost spulberată de un tren, pe o trecere la nivel cu calea ferată. Conducătorul auto a fost rănit în urma accidentului feroviar, iar mașina aruncată în șanț. Acesta a ieșit singur din autoturism. Echipajele medicale au acordat primul ajutor medical victimei, iar apoi au transportat-o la spital, fiindcă prezenta un traumatism cranian.
Accidentul s-a consumat, marți după-amiază, în cartierul Unirea, din Bistrița.
„Bărbatul în vârstă de 44 de ani a fost găsit în afara autoturismului, acesta prezenta un traumatism cranian. După stabilizare, a fost transportat de către echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD la UPU-SMURD Bistrița pentru continuarea investigațiilor medicale”, a transmis ISU Bistrița-Năsăud.
Polițiștii au efectuat cercetări pentru a stabili cu exactitate toate împrejurările evenimentului feroviar.
„Marți, 25 februarie, polițiștii Biroului Județean de Poliție Transporturi Bistrița-Năsăud, cei ai Biroului Rutier și Serviciului Rutier au intervenit pentru efectuarea cercetărilor, ca urmare a producerii unui accident feroviar în Bistrița, cartierul Unirea.
Din primele date, la o trecere la nivel cu calea ferată din cartierul Unirea, semnalizată cu indicator rutier, un autoturism condus de un bărbat 44 de ani din Unirea, a fost acroșat de trenul InterRegio călători 10.625 care circula pe relația Bistrița Bârgăului-Bistrița.
Accidentul s-a soldat cu rănirea conducătorului auto care a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale. Atât conducătorul auto, cât și mecanicul locomotivei au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Cercetările sunt continuate pentru a se stabili cauza și împrejurările exacte în care a avut loc accidentul”, a transmis IPJ Bistrița-Năsăud.














