Ultima zi a săptămânii vine cu vreme rea în Dâmbovița! A fost emis Cod galben de ploi torențiale, vijelii și grindină

Publicitate

Vara continuă să fie capricioasă, cu treceri rapide de la o zi însorită la averse însoțite de vânt puternic! Începând de duminică, 12 iulie, ora 12.00, județul Dâmbovița va intra din nou sub atenționare Cod galben de vreme rea. Potrivit meteorologilor vor fi perioade cu instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ, până luni, 13 iulie, ora 02.00.

Aceasta se va manifesta prin perioade cu averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și grindină de mici și medii dimensiuni (1…3 cm).

În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 15…25 l/mp și izolat de peste 30…40 l/mp.

Manifestări specifice instabilității atmosferice vor fi duminică izolat și în restul teritoriului, iar la începutul săptămânii viitoare pe arii extinse, mai ales în jumătatea de est a țării.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!