Reținut după ce a furat un câine de rasă! Animalul valora 5000 de lei

Publicitate

Un tânăr de 36 de ani a ajuns pe mâinile polițiștilor din cauza unui câine! Acesta a fost reținut de oamenii legii după ce a furat un câine de rasă, Dog de Bordeaux, în valoare de aproximativ 5000 de lei.

Incidentul a avut loc în comuna Podari, din județul Gorj, în noaptea de 17 spre 18 iunie. După mai multe cercetări și verificări, câinele a fost recuperat și restituit proprietarului.

„În urma cercetărilor efectuate de poliţişti au fost identificaţi doi bărbaţi, de 26 şi 36 de ani, ambii din municipiul Băileşti, bănuiţi de comiterea faptei, aceştia fiind conduşi la audieri.

În baza probatoriului administrat, bărbatul de 36 de ani a fost reţinut de poliţişti, pentru 24 de ore, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de furt calificat, fiind introdus în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dolj”, a transmis IPJ Dolj.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!