VOLEI | CSM Târgoviște a încheiat campionatul în afara podiumului!

Dezamăgire mare în sânul echipei de volei feminin CSM Târgoviște! Formația de lângă Turnul Chindiei a încheiat campionatul în afara podiumului, după ce a dus o luptă la baionetă cu Știința Bacău, ocupanta locului 3.

Fără să acumuleze vreun punct în ultimele două etape, în meciurile cu Alba Blaj și CSM București, formația antrenată de Guillermo Naranjo a fost nevoită să încheie Divizia A1 pe locul 4. Pierderea podiumului s-a consumat în ultima etapă, când CSM a cedat la Blaj cu 1-3, iar Bacăul a învins Lugojul tot cu 3-1. În ultima rundă a întrecerii, Târgoviștea a sperat că poate obține un rezultat pozitiv cu fosta campioană a României, dar totul s-a dovedit un adevărat fiasco. Chiar dacă dâmbovițencele au câștigat primul set (25-19), în următoarele trei au cedat de fiecare dată (21-25, 22-25, 10-25) și astfel medaliile de bronz au mers la Bacău și nu la gâtul elevelor lui Naranjo, așa cum au sperat oficialii formației dâmbovițene. În ultima dispută din campionat, punctele echipei târgoviștene au fost realizate de E. Fairs (13), M. Collar (12), L. Sousa-Ziegler (9), A. Otasevic (8), A. Roșca (7), D. Calotă (2), R. Marciu (1) și A. Trică (1). Pentru CSM Târgoviște, vineri și sâmbătă, va urma participarea la Final Four-ul Cupei României, unde orașul gazdă va fi Bacău. Pentru a mai salva ceva din acest sezon, echipa dâmbovițeană speră să pună mâna pe trofeul Cupei, acolo unde se va lupta cu CSM București (noua campioană a României), CS Volei Alba Blaj (vicecampioana României) și gazdele de la Știința Bacău.