Victorie! Chindia Târgoviște a obținut toate punctele cu Sportul

Sursă foto: fotopress-24.ro

Perioada nefastă a trecut pentru Chindia Târgoviște. Roș-albaștrii s-au mobilizat la maximum după eșecurile cu FC Argeș și Brăila, iar ieri au depășit Sportul Snagov cu 2-1, la capătul unui joc în care toate golurile s-au marcat în primele 20 de minute ale întâlnirii.

Mai mult de atât, în ultimele 23 de minute ale meciului, Chindia a evoluat în inferioritate numerică după ce căpitanul Cristi Cherchez a fost eliminat, la capătul unei erori de arbitraj. În minutul 67 al întâlnirii, centralul Mihai Amorăriței trebuia să acorde aut de poartă pentru Chindia, după ce mingea trimisă de Cherchez într-un adversar a ajuns în afara terenului. La capătul acelui moment, atacantul târgoviștean s-a enervat și a vociferat la arbitru, care i-a arătat imediat cartonașul galben. Câteva secunde mai târziu, jucătorul Chindiei vede cartonașul roșu după ce l-a înjurat pe “fluierașul” prahovean. Golurile Chindiei cu ilfovenii au fost marcate de Cherchez (2) și Neguț (19), iar singura reușită a Sportului a reprezentat un autogol, semnat de Acasandrei (15), pe o centrare al lui Bustea. Victoria cu Snagov, face din Chindia să se mențină la șase puncte distanță de FC Argeș, ocupanta locului 4. În același timp, succesul cu ilfovenii a însemnat o mare gură de oxigen luată de trupa lui Nicu Croitoru după eșecurile cu FC Argeș și Brăila. Cu opt etape înainte de finalul campionatului, Chindia se află pe locul 3, cu 61 de puncte acumulate. Etapa viitoare, tot în deplasare, târgoviștenii vor da piept cu Metaloglobus București.

Sportul Snagov – Chindia Târgoviște   1-2 (1-2)

Marcatori: Cherchez (2), Neguț (19)/ Acasandrei (15 – autogol).

Sportul: Anca-Trip – Jamali, Lică (46 Huiban), Șerban, Stancu (69 Tazouti) – A. Radu – Bustea, Ferfelea, D. Munteanu, Borțoneanu (46 Ilie) – Costache. Antrenor: Valeriu Răchită.

Chindia: Aioani – Ciobotariu, Acasandrei, Vătavu, Martac – Neguț, Pencea (64 Rogoveanu), L. Mihai, C. Stoica (85 Dumitrașcu) – Florea (77 Nisipeanu), Cherchez. Antrenor: Nicu Croitoru.