Toni Petrea, după remiza cu CS U Craiova: „Trebuie să câștigăm toate meciurile să putem spera la play-off”

Sursă foto: Facebook AFC Chindia Târgoviște

Chindia Târgoviște a făcut un nou salt în clasament după remiza din meciul restanță cu CS U Craiova. După 18 meciuri susținute în actuala stagiune, dâmbovițenii au urcat pe locul 9, cu 21 de puncte acumulate.

Marți seara, la Ploiești, Chindia a terminat la egalitate, 1-1, cu formația pregătită de Mirel Rădoi. După disputa cu oltenii, târgoviștenii au ajuns la al optulea joc consecutiv în campionat în care nu au făcut cunoștință cu gustul înfrângerii.

În urma punctului câștigat cu oltenii, Chindia s-a apropiat la doar cinci lungimi de locurile de play-off. Pe locul 6 al Superligii se află FCSB, cu 26 de puncte acumulate. Până la finalul sezonului regular, Toni Petrea speră ca echipa sa să prindă un loc în play-off. Despre acest vis tehnicianul Chindiei a vorbit după remiza cu CS U Craiova.

„Un meci disputat, un meci frumos zic eu. În prima parte pot spune că am avut inițiativa. I-am dat posibilitatea lui Nistor să paseze pe zonă liberă și am primit un gol frumos. Am încercat să împingem jocul în repriza a doua.

Probabil s-a văzut pauza asta, fără jocuri, au avut aproape o săptămână de pauză jucătorii, ne-a afectat ritmul. Mă bucur că au crezut până la final. De la antrenamente încerc să le imprim asta, dorința de a marca, de a nu ceda nicio minge.

Am avut discuții cu ei, cu grupul, chiar și individuale, le-am explicat situația, mai devreme sau mai târziu își primeau banii, dar lucrurile deja s-au rezolvat. Dacă nu s-ar fi antrenat mai rău își făceau lor.

Trebuie să câștigăm toate meciurile să putem spera la play-off. Nu vreau să mă gândesc foarte departe, trebuie să o luăm pas cu pas. Obiectivul meu, stabilit, a fost clar, evitarea retrogradării. Am văzut multe surprize la Cupa Mondială, la nivelul cel mai înalt. Nu am avut să le urmăresc pe toate, că am avut și antrenamente”, a transmis Toni Petrea după jocul cu Universitatea, la Digi Sport.