Joi, 28 mai, municipiul Târgoviște va deveni scena unui amplu exercițiu organizat de pompierii dâmbovițeni, desfășurat între orele 11:00 și 14:00, pentru testarea Planului de urgență externă la un operator economic din oraș.
Exercițiul va fi de tip JOINT, o intervenție combinată, care va include atât acțiuni în teren, cât și activități pe fluxul informațional și decizional. În cadrul simulării va fi declanșat și Planul Roșu de intervenție al județului Dâmbovița, ceea ce presupune mobilizarea unui număr important de forțe și mijloace de intervenție.
Totodată, autoritățile vor pune în aplicare un exercițiu de avertizare și alarmare publică la nivelul municipiului Târgoviște. Sirenele de alarmare pot fi auzite în mai multe zone ale orașului, iar prezența autospecialelor, echipajelor de intervenție și a structurilor implicate va fi vizibilă pe durata exercițiului.
Reprezentanții ISU Dâmbovița transmit însă un mesaj clar către populație: nu există niciun pericol real, fiind vorba exclusiv despre un exercițiu menit să testeze capacitatea de reacție în cazul producerii unei situații de urgență majore.
Prin această activitate sunt evaluate viteza de reacție a autorităților, cooperarea interinstituțională și eficiența măsurilor de intervenție în scenarii complexe.
Cetățenii sunt rugați să nu intre în panică, să își continue activitățile normale și să respecte eventualele recomandări sau indicații transmise de autorități pe timpul desfășurării exercițiului.















