Punct important obținut de Chindia Târgoviște în duelul cu FC Argeș. Cristi Neguț a deschis scorul

Sursă foto: AFC Chindia Târgoviște

Chindia Târgoviște a obținut un punct important în primul meci oficial din acest an. Pe arena „Ilie Oană” din Ploiești, dâmbovițenii au remizat 1-1, cu FC Argeș, într-un joc ce a contat pentru etapa a 22-a a campionatului.

Elevii lui Toni Petrea au început în forță jocul și au dominat în cea mai mare parte prima repriză a jocului. În minutul 22, Căpușă a irosit prima ocazie importantă pentru Chindia, după care, câteva minute mai târziu, A. Șerban l-a pus și el la grea încercare pe portarul Straton.

Cu două minute înainte de pauză, Neguț a deschis scorul pentru Chindia, care l-a executat pe Straton, printr-un șut la colțul lung.

În repriza a doua, Chindia a luat piciorul de pe accelerație, și adversarul a înclinat terenul spre buturile lui Căbuz. În minutul 55, Garita restabilește egalitatea pe tabelă, după o gafă imensă a apărării târgoviștene. Căbuz a ieșit mult dintre buturi, a degajat în colegul său Corinus, după care mingea a ajuns la atacantul camerunez, care apoi, cu poarta goală a îndeplinit o simplă formalitate. În minutul 66, FC Argeș a avut posibilitatea de a prelua conducerea, dar Căbuz a scos fără emoții șutul lui Zebic.

În finalul întâlnirii, Chindia a avut două șanse de gol, dar de fiecare dată, Cooper și Neguț nu au găsit ținta căutată.

După punctul obținut cu piteștenii, Chindia a urcat pe locul 13, cu 22 de puncte acumulate. Etapa viitoare, târgoviștenii vor evolua în compania Petrolului Ploiești.

Chindia Târgoviște – FC Argeș  1-1 (1-0)

Marcatori: Neguț (43)/ Garita (55).

Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, Orozco, Dinu – Dulca (70 Cooper), Ahmatov – Neguț, Popadiuc (79 Perianu), A. Șerban (79 Atanase) -D. Popa. Antrenor: Toni Petrea.

FC Argeș: Straton – Tofan, Zebic, Brendon, Bassong – Mimito Biai (67 Mezza Colli), Njike – G. Crețu, Târcoveanu, Bertrand (46 Calcan) – Garita. Antrenor: Marius Croitoru.