Președintele Colegiului Medicilor din România a anunțat că toate cadrele medicale care ies la televizor și spun neadevăruri despre vaccin vor fi suspendate!

Publicitate

Preşedintele Colegiului Medicilor din România, prof. dr. Daniel Coriu, a declarat în urmă cu câteva zile că toate cadrele medicale care ies la televizor și spun neadevăruri vor fi suspendate de la locul de muncă. Acesta consideră că o astfel de atitudine nu este în concordanță cu disciplina și pregătirea care trebuie dovedite de un medic.

Prof. dr Daniel Coriu spune că țara noastră este un model negativ în ceea ce privește rata de vaccinare la nivel internațional. Numărul de decese din cauza infecției cu Covid-19 este, de asemenea, unul imens. Mulți pacienți sunt tratați la cort, în curtea spitalelor, iar alții mor în lipsa unui loc la terapie intensivă. În acest context, cea mai bună variantă este un lockdown, spune medicul.

„Am ajuns în această situaţie şi din cauza unor colegi medici, care au transmis public mesaje greşit. Mesaje nevalidate ştinţifiic, mesaje care au dus populaţie în eroare. Pentru a corecta acest lucru, o să propunem la nivelul Guvernului un mecanism rapid de sancţionare prin suspendarea exercitării profesiei medicale pentru aceste persoane.

Să nu mă înţelegeţi greşit. Eu sunt pentru libera exprimare, dar medicul, atunci când este chemat la un post de televiziune sau îşi exprimă în media opinia, el este chemat ca medic, este vorba de opinia medicală. Şi atunci oamenii cred în ceea ce spun şi nu are voie să transmită informaţii care pun în pericol sănătatea publică”, a mai explicat preşedintele Colegiului Medicilor din România, potrivit BZI.ro.

Acesta a punctat faptul că în momentul în care un medic iese în spațiul public și spune lucruri care nu sunt adevărate din punct de vedere medical despre vaccin, el va fi suspendat imediat din funcția pe care o deține.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!