Echipa naționala U19 a României s-a reunit, sâmbătă după-amiază, pentru “dubla” amicală cu Macedonia, programată pe 31 august, și respectiv 2 septembrie. În cadrul lotului convocat de selecționerul Adrian Boiangiu se regăsesc doi portari dâmbovițeni: Andrei Vlad și Marian Aioani.
Primul este portar la FCSB București, iar al doilea la Chindia Târgoviște. În ceea ce-l privește pe Aioani, acesta a fost folosit de Nicu Croitoru în disputa cu Foresta Suceava, câștigată de Chindia cu 6-0. Tânărul goal-keeper a fost trimis pe teren în actul secund, în locul mult mai experimentatului Iustin Popescu, achiziționat în această vară de la Dinamo București. Lotul României cuprinde următorii jucători pentru “dubla” amicală cu Macedonia: Andrei Vlad (FCSB București), Marian Aioani (Chindia Târgoviște), Alexandru Costache (Concordia Chiajna) – portari, Denis Hăruț, Cristian Podină (ambii ACS Poli Timișoara), Cristian Băluță, Robert Neciu (ambii Viitorul Constanța), Constantin Dima (Sepsi Sfântu Gheorghe), Andrei Trușescu (AS Roma), Ricardo Grigore (Dinamo București) – fundași, Radu Boboc, Mihai Ene (ambii Viitorul Constanța), Vlad Dragomir (Arsenal), Rareș Lazăr (CS Mioveni), Liviu Gheorghe, Florin Vasile (ambii in Vasile i (eș), anța), ) – fundașrtari,ian Aioani (Chindia Târgoviște), onat în această vară de la Dinamo București. Dinamo), Radu Bârzan (FC Argeș), Claudiu Micovschi (FC Genoa), George Merloi (Rennes), Andrei Cordea (Novara Calcio) – mijlocași, Robert Moldoveanu (Dinamo), George Ganea (AS Roma) și Andrei Sîntean (Slavia Praga).
Și anul acesta, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița susțin Proiectul EDWARD, destinat conştientizării tuturor categoriilor de participanţi la traficul rutier cu privire la consecințele încălcării regulilor de circulație.
În conformitate cu programul EDWARD – The European Day Without A Road Death”, 21 septembrie își propune să devină Ziua europeană fără niciun accident rutier mortal.
Poliția rutieră atrage atenția cetățenilor cu privire la importanța adoptării unei conduite preventive și necesitatea respectării normelor rutiere, indiferent de calitatea pe care o au atunci când se deplasează pe drumurile publice.
Media deceselor din accidente rutiere la nivelul Uniunii Europene este de 70 de morți/zi.
De ziua lui, EDWARD ne invită să facem un angajament pentru a reduce numărul accidentelor rutiere la zero și pentru asta să promitem cu toții că:
* reamintim familiei, prietenilor și colegilor să sporească atenția la volan;
* vom conduce cât mai prudent și vom respecta regulile de circulație atât la volan, cât și pe motocicletă sau bicicletă;
* pornim farurile pentru a fi vizibili în trafic;
* suntem atenți și sporim vigilența în preajma pietonilor, bicicliștilor, motocicliștilor, copiilor, persoanelor în vârstă ori a celor care se deplasează cu ajutorul animalelor;
* vom conduce cu o viteză care este, în același timp, și legală și sigură;
* verificăm starea anvelopelor;
* acordăm o atenție deosebită atunci când conducem în apropierea școlilor ori în zonele unde sunt mulți copii;
* nu conducem niciodată sub influența alcoolului sau a medicamentelor ori substanțelor care ne-ar putea afecta siguranța;
* ne asigurăm corespunzător și păstrăm distanța de siguranță în mers;
* purtăm întotdeauna centura de siguranță și avem grijă ca și cei care călătoresc cu noi să o poarte;
* nu vom folosi telefonul mobil în timp ce conducem, dacă nu avem dispozitiv hands – free activ;
* nu ne lăsăm distrași de nimic din interiorul sau exteriorul mașinii ori din gândurile noastre, ci ne concentrăm asupra traficului;
* vom fi un exemplu pentru cei care călătoresc cu noi, conducând calm şi sigur.