Maraton la înscrierile pentru vaccinare! Peste 109 mii persoane s-au programat deja pentru noua tranșă de 156.000 doze Pfizer BioNTech

Publicitate

Maraton la înscrierile pe platforma de vaccinare!

Potrivit Comitetului Național de Coordonare a Vaccinării, peste 18.000 de persoane se programează, în medie, pe oră, iar astăzi au fost 302 de persoane/minut programate până la ora 14:00.

De asemenea, 109.800 de persoane s-au programat pe platforma programare.vaccinare-covid.gov.ro pentru a se vaccina în noile cabinete deschise pentru administrarea serului produs de Pfizer BioNTech.

Aceasta doar astăzi, în prima zi în care au fost operaționale programările pentru cele 156.000 de locuri noi de vaccinare cu vaccin produs de Pfizer BioNTech, vaccinări care demarează luni, 1 martie, inclusiv în cele 130 de noi centre deschise la nivel național.

Până acum, peste 1,5 milioane de doze de vaccin împotriva COVID-19 au fost administrate în România, iar până la finalul acestei săptămâni, au fost recepționate peste 2,1 milioane de doze de vaccin.

Merită amintit că România își onorează și promisiunea făcută de președintele Iohannis Republicii Moldova. Primele 21.600 doze de vaccin au plecat astăzi din România către Chișinău. Aceasta este prima tranșă din donația de 200.000 de doze pe care țara noastră o face fraților moldoveni.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!