La un pas de moarte pe trecerea de pietoni! Adolescentă spulberată de mașină, sub privirile îngrozite ale unei colege care a scăpat la limită

Sursă foto: expressdebanat.ro
Publicitate

Un accident șocant a avut loc în orașul Buziaș, județul Timiș, unde o copilă de doar 16 ani a fost lovită de o mașină în plin chiar pe trecerea de pietoni. Impactul a fost atât de puternic încât adolescenta a avut nevoie de intervenție medicală de urgență, fiind transportată rapid la spital pentru îngrijiri și investigații amănunțite.

Impactul s-a consumat în momentul în care fata traversa regulamentar în momentul în care a fost surprinsă și izbită de un autoturism condus de o femeie în vârstă de 38 de ani. Martorii spun că totul s-a petrecut în doar câteva secunde, fără ca victima să aibă vreo șansă de a evita impactul.

Scenele de după accident sunt de-a dreptul tulburătoare. O altă elevă, care o însoțea pe victimă, a reușit să se salveze în ultimul moment. În mod surprinzător, după ce și-a ridicat ghiozdanul căzut pe carosabil, aceasta a plecat mai departe, ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat.

Șoferița a fost testată cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, însă acest lucru nu diminuează gravitatea incidentului. Polițiștii au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs accidentul.

„O femeie de 38 de ani, a condus la autoturism pe DJ 592, pe strada Principală din orașul Buziaș, dinspre municipiul Timișoara înspre municipiul Lugoj, iar la un moment dat a surprins și accidentat o minoră de 16 ani angajată regulamentar în traversarea drumului public pe trecerea pentru pietoni semnalizată.

În urma impactului, minora a fost rănită, fiind transportată la spital în vederea acordării îngrijirilor medicale de specialitate”, a precizat IPJ Timiș.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!