Florin Barbu, fost ministru al Agriculturii: „Carnea de pui din România are cea mai curată etichetă din Uniunea Europeană”

Publicitate

Puiul românesc, „cel mai curat” din Uniunea Europeană. Declarația îi aparține ministrului demisionar al Agriculturii, Florin Barbu, la prezentarea bilanțului celor 10 luni cât a ocupat acest post, până la retragerea în bloc a miniștrilor de către Partidul Social Democrat care nu mai dorește să colaboreze cu premierul Ilie Bolojan.

Printre cele zece reușite în sectorul agricol, fostul ministru Barbu a enumerat sporirea producției de carne de pui prin programe de ajutor.

„Deținem o piață importantă, de peste 30%, în Franța, în Italia și asigurăm cu pui românesc toate școlile din Marea Britanie. Pentru că fermierii români, cei din zootehnie au ales să producă acești pui cu peste 98% cereale. Practic, carnea de pui din România are cea mai curată etichetă din Uniunea Europeană”, a declarat Florin Barbu.

Totodată, ex-ministrul Agriculturii și-a exprimat dorința ca programele pentru creșterea producției de carne de porc și de pasăre să continue în noul guvern.

„În sectorul de porc vorbim de 1,4 miliarde de lei, și în sectorul avicol din România – 500 de milioane de lei. Îmi doresc ca în perioada următoare, aceste programe să fie aprobate în Guvernul României și să continuăm aceste investiții pentru a asigura gradul de autosuficiență și la carnea de porc”, a mai spus Florin Barbu.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!