Fetiță de 2 ani, opărită cu apă fierbinte pe mai mult de jumătate din suprafața corpului. Transportată de urgență cu elicopterul SMURD la un spital din Capitală

Publicitate

O fetiță de 2 ani a ajuns în stare gravă la spital. Micuța a fost transportată de urgență la o unitate medicală după ce s-a opărit cu apă fierbinte, în urma unui incident casnic. Copila a suferit arsuri de gradul I și II pe mai mult de jumătate din suprafața corpului.

Incidentul s-a petrecut în localitatea Lunca Leșului, din județul Bistrița. Micuța a fost transportată de urgență la UPU Bistrița, iar ulterior a fost solicitat un elicopter SMURD pentru a-o transfera la Spitalul „Grigore Alexandrescu” din București, unitate specializată în tratarea arsurilor la copii.

„La caz au fost alocate un echipaj de prim ajutor SMURD de la Stația de Pompieri Sângeorz-Băi și un echipaj de terapie intensivă mobilă (cu medic).

A fost prealertat elicopterul SMURD și, totodată, a fost identificată o clinică specializată în tratarea arsurilor la copii – Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Grigore Alexandrescu” București, care a confirmat disponibilitatea pentru primirea pacientului.

Transferul medical s-a realizat pe traseu, părinții deplasându-se cu mijloace proprii în întâmpinarea primei resurse medicale.

În aceste momente, copilul este transportat de către echipajul de terapie intensivă mobilă la UPU SMURD Bistrița”, a transmis ISU Bistrița-Năsăud.

 

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!