Dâmbovițeanul Florin Tănase, un nou gol în tricoul naționalei României. A marcat în meciul cu Finlanda

Dâmbovițeanul Florin Tănase a reușit să marcheze un nou gol în echipamentul naționalei României. Atacantul de 27 de ani a înscris în disputa cu Finlanda, din cadrul Ligii Națiunilor, pe care „tricolorii” au încheiat-o la egalitate, 1-1.

În disputa de pe Olympiastadion, finladezii au deschis scorul prin Pukki (12), după care, România a egalat prin Tănase, în debutul reprizei a doua. În minutul 52, „Tase” a fructificat din 6 metri centrarea trimisă de Nicușor Bancu.

Reușita cu Finlanda este a doua pentru Tănase în tricoul echipei naționale, după cea cu Macedonia de Nord, din calificările pentru Campionatul Mondial. Până acum, atacantul achiziționat în vară de Al-Jazira a strâns 15 prezențe sub „tricolor”. Cota de piață a fotbalistului originar din Găești este de 5,5 milioane de euro, potrivit Transfermarkt.com.