A patra zi cu peste 7000 de cazuri noi de COVID-19, la nivel național!
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.676 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 143 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare, a anunțat Grupul de Comunicare Strategică.
Numărul deceselor se menține peste o sută, în intervalul 24.09.2021 (10:00) – 25.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 121 de decese (61 bărbați și 60 femei), inclusiv în Dâmbovița. Numărul deceselor de la debutul pandemiei se ridică la 36.230 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2.
Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti – 808 şi în judeţele Timiş – 458, Iaşi – 395, Ilfov – 305, Prahova – 301, a informat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică.
Șapte județe și municipiul București sunt în scenariul roșu (Bistrița Năsăud, Cluj, Dolj, Ilfov, Maramureș, Satu Mare, Timiș).
Cele mai puţine cazuri noi de COVID-19 au fost în judeţele Covasna – 22, Tulcea – 35, Ialomiţa – 35, Harghita – 46, Gorj – 49.
Capitala a depășit incidenţa de 4 cazuri la mia de locuitori.
În zona galbenă se află 11 judeţe: Arad – 2,51, Botoşani – 2,41, Caraş-Severin – 2,09, Călăraşi – 2,25, Constanţa – 2,62, Giurgiu – 2,39, Iaşi – 2,16, Olt – 2,54, Prahova – 2,26, Sălaj – 2,31, Sibiu – 2,05, Suceava – 2,49, Teleorman – 2,82, Vaslui – 2,11, iar în cea verde – 19 județe, printre care și Dâmbovița – 1,31.
9.852 de persoane infectate cu SARS-CoV-2 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 264 copii.
Grupul de Comunicare Strategică informează că, potrivit datelor existente în aplicaţia alerte.ms, la nivel naţional existau sâmbătă 1.251 de paturi de ATI destinate pacienţilor COVID-19, din care 1.195 sunt ocupate.
Potrivit sursei citate, la terapie intensivă sunt internaţi 1.195 de pacienţi, dintre aceştia 17 fiind copii.
La nivel naţional erau libere doar 12 paturi ATI pentru pacienţii bolnavi de COVID-19, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiţii medicale care sunt şi confirmate cu SARS-CoV-2:
Acestea sunt în: Bucureşti – 3, Constanţa – 2, Galaţi – 1, Harghita – 2, Sibiu – 4.
“Se lucrează în continuare pentru operaţionalizarea şi asigurarea personalului medical necesar pentru alte paturi ATI care vor fi disponibile în zilele următoare”, au precizat reprezentanții GCS.
Situația la data de 25.09.2021, din județul Dâmbovița, este următoarea:
- Persoane testate de la începutul pandemiei: 66.338
- Persoane confirmate cu COVID-19: 23.835 (72 cazuri astăzi)
- Persoane vindecate, în total: 22.188
- Persoane decedate de la debutul pandemiei: 861 (două decese în ultimele 24 de ore)
- Persoane aflate în carantină la domiciliu/adresa declarată: 1.035
- Persoane aflate în carantină instituționalizată: 1
- Persoane aflate în izolare la domiciliu: 546
- Persoane aflate în izolare instituționalizată (internate în spital): 123 dintre care 8 persoane la ATI.
- Incidența înregistrată în ultimele 14 zile, la nivel județean: 1,31.














