Cel mai mare număr de cazuri COVID-19 raportat în România. Dâmbovița, printre cele 5 județe, în scenariul galben, dar cu 29 de localități în scenariul roșu

Publicitate

România, la un nou record negativ în privința COVID-19, a ajuns la o rată de incidență de 5,72!

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 15.037 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 246 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Numărul deceselor este uriaș, în intervalul 04.10.2021 (10:00) – 05.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 252 de decese (118 bărbați și 134 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din București și zeci de județe, printre care și Dâmbovița. Până astăzi, 37.929 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Și numărul internărilor este în creștere. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.402. Dintre acestea, 1.480 sunt internate la ATI.  Din totalul pacienților internați, 407 sunt minori, 385 fiind internați în secții și 22 la ATI.

Dâmbovița a raportat 160 de cazuri noi de îmbolnăviri și a ajuns la o rată de incidență de 2,80, fiind printre cele 5 județe care se mențin în scenariul galben.

29 de localități dâmbovițene sunt în scenariul roșu, dintre care patru au rate de incidență peste 6: Valea Mare 7.61, Râu Alb 6.73, Crevedia 6.6, Gura Foii 6,36.

Totodată, doar două județe sunt încă în scenariul verde, este vorba despre Harghita și Covasna.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!