Avertizare hidrologică în Dâmbovița! Cod galben de inundații pe râurile din județ

Publicitate

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis, miercuri, o alertă Cod galben de inundații valabil pentru județul Dâmbovița, până la data de 21 ianuarie, ora 12.00.

În intervalul miercuri, 18 ianuarie, ora 12.00 – sâmbătă, 21 ianuarie, ora 12.00, a fost emisă o atenționare pentru râurile Argeș – bazin superior, Dâmbovița – bazin superior, Ialomița – bazin amonte S.H. Pucioasa și afluenții aferenți sectorului aval S.H. Pucioasa – amonte S.H. Siliștea Snagovului.

Având în vedere situația hidrometeorologică actuală și prognoza meteorologică pentru următoarele 72 de ore, ca urmare a precipitațiilor prognozate, propagării și cedării apei din stratul de zăpadă, se pot produce scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundații locale și creșteri de debite și niveluri pe unele râuri din bazinele hidrografice menționate, cu posibile depășiri ale Cotelor de Apărare.

Se menționează că fenomenele hidrologice periculoase se pot produce și pe afluenții de grad inferior râurilor menționate.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!