O amplă operațiune desfășurată de polițiștii din Dâmbovița a scos la iveală o rețea bine organizată de furt de combustibil, în care sunt implicați zeci de șoferi de autocisternă. Nu mai puțin de 24 de persoane au fost reținute pentru 24 de ore, în urma a 62 de percheziții efectuate în municipiul București și opt județe, inclusiv Dâmbovița.
Acțiunea a avut loc în cadrul operațiunii naționale „JUPITER”, coordonată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratul General al Poliției Române. Descinderile au fost efectuate pe 14 iunie de polițiștii Serviciului de Ordine Publică din cadrul IPJ Dâmbovița, sub supravegherea procurorilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgoviște.
Potrivit anchetatorilor, în perioada martie 2025 – iunie 2026, persoanele vizate, cu vârste cuprinse între 30 și 60 de ani, ar fi sustras în mod repetat produse petroliere finite din autocisternele pe care le conduceau. Furturile ar fi fost realizate cu ajutorul unor instalații artizanale special concepute pentru extragerea combustibilului fără a atrage atenția.

,,În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, în urma celor 62 de percheziții efectuate la data de 14 iunie, de polițiștii Serviciului de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgoviște, a fost dispusă măsura reținerii, pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, față de 24 de persoane, cu vârste cuprinse între 30 și 60 de ani”, a precizat IPJ Dâmbovița.
În urma perchezițiilor, polițiștii au descoperit și indisponibilizat 30 de telefoane mobile, 30 de instalații artizanale folosite la sustragerea carburantului, 12 magneți, 6 telecomenzi și 7 dispozitive destinate bruierei aparatelor de măsurare.
De asemenea, au fost confiscate aproximativ 3.000 de litri de produs petrolier finit, aproape 157.000 de lei și 17.700 de euro, precum și 22 de autocisterne despre care există suspiciuni că ar fi fost folosite în activitatea infracțională.
Pe parcursul zilei de 15 iunie, cei 24 de suspecți urmează să fie prezentați în fața magistraților, care vor decide asupra măsurilor preventive ce se impun.
Ancheta este în plină desfășurare, polițiștii continuând cercetările sub coordonarea procurorului de caz pentru stabilirea întregii activități infracționale și a prejudiciului produs.















