Un bărbat din Moroeni, în vârstă de 32 de ani, s-a urcat beat la volan și s-a oprit cu mașina într-un copac aflat pe marginea drumului. În urma impactului, doi minori și o femeie au fost răniți. Cele trei victime au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale.
Accidentul a avut loc în noaptea de sâmbătă spre duminică, pe Drumul Național 71. După ce a fost testat cu aparatul etilotest, șoferul a prezentat o alcoolemie de 0,62 mg/l alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a fost condus la spital pentru recoltarea de probe biologice necesare în vederea stabilirii cu exactitate a îmbibației alcoolice.
Polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
„Din primele date efectuate, polițiștii au constatat că un bărbat, de 32 de ani, din Moroeni, în timp ce ar fi condus pe DN 71, din direcția Dealu Mare către Fieni, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, ar fi părăsit partea carosabilă și ar fi intrat într-un copac.
În urma impactului, o femeie, de 28 de ani, și doi minori, toți pasageri în autoturism, au fost răniți, fiind transportați la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale”, a transmis IPJ Dâmbovița.