Trei cadre medicale au ajuns la spital cu cheaguri de sânge după ce au fost vaccinate cu serul AstraZeneca!

Publicitate

Trei cadre medicale din Norvegia au ajuns la spital cu simptome destul de neobișnuite imediat după ce au fost imunizate cu serul AstraZeneca, scrie Antena3.ro. Acestea, toate cu vârsta sub 50 de ani au dezvoltat cheaguri de sânge, au prezentat hemoragii, precum și un număr scăzut de trombocite în sânge.

Medicul senior la Agenția Norvegiană pentru Medicamente, Sigurd Hortemo, a declarat că nu există încă o dovadă că aceste afecțiuni sunt legate de serul care le-a fost administrat, potrivit aceleiași surse. În acest moment se fac cercetări pentru a se stabili dacă simptomele apărute sunt determinate sau nu de serul AstraZeneca.

Aceeași opinie a prenzentat și Organizația Mondială a Sănătății, purtătorul de cuvânt al organizației spunând că trebuie folosit în continuare serul AstraZeneca pentru imunizarea împotriva Covid-19, întrucât nu există date concrete care să ateste faptul că acesta produce acele cheaguri de sânge, potrivit Antena3.ro.

Se pare că tot mai multe țări adoptă rând pe rând decizia de a nu mai folosi pentru imunizare acest ser.

 

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!