O furtună violentă a făcut prăpăd la Reșița! Acoperișuri smulse de vânt și copaci doborâți peste mai multe mașini

Sursă foto: Meteoplus
Publicitate

O furtună a făcut prăpăd, sâmbăta seara, în mai multe localități din județul Caraș-Severin! În urma vijeliei, cele mai grave urmări s-au observat în orașul Reșița.

Vântul puternic a produs pagube în semnate în mai multe zone ale orașului. Un acoperiș de bloc a căzut peste mai multe mașini, iar un stâlp de electricitate a fost pus și el la pământ. De asemenea, mai mulți de copaci au fost doborâți pe carosabil, mașini, dar și peste acoperișul unei case.

„Pompierii militari au acționat pentru îndepărtarea mai multor copaci căzuți pe carosabil în localitățile Zlatița, Caransebeș și Câmpia. De asemenea, au fost îndepărtate elemente de acoperiș dislocate de vânt în localitățile Slatina-Nera, Reșița și Oravița. Tot în această după-amiază, în localitatea Reșița, un stâlp de electricitate a căzut peste un autoturism. La fața locului au intervenit Detașamentul de Pompieri Reșița și un echipaj specializat.

Din cauza fenomenelor meteorologice extreme, un trăsnet a declanșat un incendiu la o claie de fân, flăcările extinzându-se ulterior la o locuință. Pentru gestionarea situației au intervenit Punctul de Lucru Băile Herculane”, a transmis ISU Caraș-Severin, potrivit resita.ro. 

Tot în această seară, furtuni violente au mai lovit localități din județele Timiș, Sălaj si Sibiu.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!