Explozie devastatoare, urmată de un incendiu, la un magazin din Dâmbovița! Casele din apropiere s-au cutremurat

Publicitate

O explozie puternică la un magazin, urmată de un incendiu, a zguduit duminică de dimineață satul Cojacu, comuna Mogoșani! Deflagrația produsă în urma acumulării de gaze a fost atât de violentă încât s-au cutremurat și locuințele din vecinătatea magazinului. Din fericire, nu au existat victime.

La fața locului au intervenit de urgență echipaje ale Detașamentului de Pompieri Găești, cu trei autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD. De asemenea, în zona exploziei s-a deplasat și o autospecială de descarcerare din cadrul Detașamentului Titu.

„În această dimineață, în jurul orei 06.05, am fost solicitați să intervenim în cazul unei explozii, produsă în urma unei acumulări de gaze, la un magazin din satul Cojocaru.

La sosirea echipajelor de intervenție, incendiul se manifesta generalizat la nivelul magazinului, pe o suprafață de aproximativ 200 de metri pătrați. S-a acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului. Până în prezent nu au fost identificate victime. Incendiul a fost lichidat”, a transmis ISU Dâmbovița.

Recomandări pentru populație 

Pentru a preveni producerea unor astfel de evenimente, se recomandă:

– Verificarea periodică a instalațiilor de alimentare cu gaze și utilizarea exclusivă a echipamentelor omologate.

– Evitarea improvizațiilor la montajul aparatelor alimentate cu gaz.

– Păstrarea ventilației corespunzătoare în spațiile închise unde sunt utilizate astfel de echipamente.

– Verificarea îmbinărilor folosind emulsie de apă și săpun, nu flacără.

În cazul în care se constată miros de gaz:

– Nu acționați întrerupătoarele și nu folosiți echipamente electrice în încăperea în care se simte miros de gaz.

– Deschideți imediat ferestrele și evacuați spațiul.

– Apelați 112 și furnizorul de gaz.

 

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!