Daniel Popa, eroul lui Dinamo București! Atacantul dâmbovițean a realizat un hat-trick în meciul cu Academica Clinceni. “Aceste goluri le dedic antrenorului Eugen Neagoe”

Dâmbovițeanul Daniel Popa (25 ani) a fost, aseară, eroul lui Dinamo București în meciul cu Academica Clinceni, ce a contat pentru etapa a patra a Ligii 1.  Dinamo s-a impus cu 4-2 în partida cu ilfovenii, iar atacantul dâmbovițean a reușit să marcheze trei goluri pentru “câini”. Intrat pe teren la pauză, în locul lui Moldoveanu, “Popică” și-a arătat din plin pofta de gol, dar în același timp a ajutat-o pe Dinamo să obțină prima victorie din acest sezon. Împotriva Academicii, Popa a deschis scorul în minutul 52, după ce a driblat numai puțin de cinci adversari! Al doilea gol l-a încris în minutul 83, la scorul de 3-2 pentru Dinamo, iar ultimul  l-a realizat în ultimele secvențe ale jocului, când a stabilit scorul final. După prestația excelentă pe care a avut-o, la finalul partidei, Popa a rămas modest și a mulțumit conducerii tehnice că l-a trimis în teren în partea secundă a meciului. “Da, voi păstra mingea. Sunt foarte fericit că echipa a câștigat. Aveam nevoie de aceste trei goluri. Contează golurile mele, dar cel mai mult contează că echipa a avut reacție după ce ne-au egalat. Asta e cel mai important. Încă n-am demonstrat nimic, trebuie să demonstrez pe parcursul campionatului. Mă bucur că am marcat, dar însă n-am demonstrat nimic. Eram toți cu moralul jos, acum urmează un meci foarte greu în deplasare. Trebuie să continuăm pe această linie. Aceste goluri le dedic lui Eugen Neagoe, a venit la Săftica mi-a spus că are încredere în mine, mi-a spus că trebuie să dau gol, mulțumesc antrenorilor care m-au ajutat și m-au sprijit, mai ales că m-am antrenat doar două zile în această săptămână pentru că am fost bolnav”, a declarat Daniel Popa la finalul jocului cu Clinceni. “Popică” a ajuns la Dinamo în urmă cu doi ani, de la Chindia Târgoviște. În carieră, acesta a mai evoluat la formații precum Atletic Fieni, FCM Târgoviște și FC Botoșani.