CSM Târgoviște, victorie spectaculoasă în campionat: 3-1 cu Rapid București

Sursă foto: Eduard Gabriel

Succes important pentru echipa de volei feminin a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște, în etapa cu numărul 7 a Diviziei A1. Pe teren propriu, în fața a peste 1500 de spectatori, dâmbovițencele și-au arătat din plin colții și au învins pe Rapid București, cu scorul de 3-1, la capătul unui joc ce a durat 93 de minute.

În disputa cu Rapid, echipa târgovișteană s-a impus în primul set cu 25-23, iar în cel de-al doilea s-a văzut învinsă cu 20-25. În schimb, în următoarele două runde, CSM a fost de neoprit, impunându-se cu 25-18 și 25-16.

Marcatoarele echipei antrenate de Giovanni Caprara în partida cu Rapid au fost R. Buterez 19 p, M. Todorova 16, A. Bjelica 19, A. Matei 10, J. Mirosavjelivic 6, D. Ionescu 10, G. Lamprousi 1 și K. Robitaille 2.

Victoria cu „feroviarele” a fost a cincea din campionat pentru CSM, după cele cu SCM Craiova, Știința Bacău, FC Argeș și U. Cluj. Cu 16 puncte acumulate, CSM a luat fața Rapidului și a urcat pe locul 2 în ierarhia Diviziei A1.

Etapa viitoare, CSM Târgoviște va evolua în compania lui CSO Voluntari, în deplasare.