Consumul de droguri, pe masa ședinței ATOP Dâmbovița. Președintele CJ Dâmbovița cere implicare, măsuri și decizii clare

Publicitate

În cadrul ședinței Autorității Teritoriale de Ordine Publică Dâmbovița, a fost abordat un subiect de maximă importanță: prevenirea consumului de droguri în rândul elevilor de gimnaziu și liceu.

Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a subliniat din nou că prevenirea este extrem de importantă, iar pentru asta trebuie să existe colaborare între autorități, școală și comunitate.

În mesajul transmis, șeful administrației județene a fost vehement și a cerut decizii clare și asumate. În acest sens, Corneliu Ștefan a amintit că Spitalul Județean de Urgență Târgoviște va achiziționa un aparat modern pentru depistarea substanțelor psihoactive.

„Am analizat situația actuală și am evaluat măsurile deja puse în aplicare. Este evident că, pentru a combate acest fenomen alarmant, avem nevoie de acțiuni concrete și eficiente. Am avut o intervenție fermă, subliniind că nu mai este timp pentru amânări – trebuie să ne implicăm cu toții și să luăm decizii clare, asumate.

În acest sens, Spitalul Județean de Urgență Târgoviște are în procedură de achiziție un aparat modern pentru laboratorul de toxicologie, destinat depistării substanțelor psihoactive, în valoare de aproximativ 1.500.000 lei. Finanțarea a fost asigurată printr-un amendament la Legea Bugetului de Stat, depus de parlamentarii PSD Dâmbovița.

Prevenirea consumului de substanțe interzise este o responsabilitate comună: autorități, familie, școală și comunitate. Împreună putem crea un mediu sigur, echilibrat și sănătos pentru copiii noștri!”, a transmis președintele CJD, Corneliu Ștefan.

În perioada 1 ianuarie – 23 mai 2025, autoritățile române au capturat peste 930 de kilograme de droguri în cadrul operațiunilor antidrog desfășurate la nivel național, potrivit unui raport transmis de Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR) la finalul lunii mai a.c.

Totodată, în urmă cu o lună, ministrul MAI Cătălin Predoiu a declarat că, pentru Ministerul Afacerilor Interne, combaterea traficului de droguri este o prioritate clară, iar lupta este dusă cu fermitate și rezultate concrete.

Într-un comunicat, ministrul de interne afirma că în ultimii doi ani a fost suplimentat personalul cu peste 300 de funcții în structurile antidrog, au fost dezvoltate laboratoare specializate, a crescut numărul echipelor canine și forțele operative au fost dotate cu scanere mobile pentru detectarea drogurilor.

Aproape 280 de grupuri infracționale au fost destructurate și cantități importante de substanțe periculoase au fost confiscate, în timp ce a fost consolidată cooperarea internațională, pentru că fenomenul are o dimensiune globală.

Publicitate

Dacă ţi-a plăcut articolul, dă-ne un LIKE!