Chindia Târgoviște, neînvinsă la debutul în Liga 1! Viorel Moldovan: “Mai avem mult de muncă”

Chindia Târgoviște a încheiat neînvinsă meciul cu Gaz Metan Mediaș, 2-2,  din prima rundă a Ligii 1. Dâmbovițenii și-au arătat colții în disputa cu ardelenii în ultimele 25 de minute ale întâlnirii, când au reușit să revină pe tabelă de la 2-0 pentru gazde. Punctul obținut de roș-albaștrii a fost unul important, dar jocul acestora a lăsat de dorit la debutul în campionat. Jocul neconvingător al lui Liviu Mihai et comp. a nemulțumit conducerea tehnică a formației târgoviștene. “Am început timorați partida. Am avut destul de multe deșeuri în prima repriză, am făcut prea multe cadouri. Ambele goluri au fost în urma unor pase greșite ale băieților mei. La pauză le-am spus că putem reveni. După pauză am echilibrat lucrurile și am arătat altfel. Normal că mă bucur pentru acest punct scos. Când îl obții după ce ești condus cu 2-0, e cu atât mai satisfăcător. E un punct muncit și e important că nu am pierdut acest meci de debut. Mai avem mult de muncă. Trebuie să punem multe aspecte la punct. Văd și băieții că este un alt nivel, cu altă dinamică, altă rezistență. Noi trebuie să lucrăm mai mult la personalitate, la încredere. Mentalul face diferența. În orice sport, dacă ești bine mental, poți obține rezultate. Ne-am dorit în Liga 1, jucăm, nu avem nimic de pierdut. Acest rezultat ne va da încredere și ușor-ușor o să ne familiarizăm și noi cu Liga 1”, a spus antrenorul Viorel Moldovan, la TV Digi Sport, la finalul jocului de la Mediaș.